Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi’ye Af Örgütü’nden darbe - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi’ye Af Örgütü’nden darbe

Myanmar’ın de facto lideri Nobel barış ödüllü Aung San Suu Kyi, Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizliğe sessiz kalması nedeniyle tepki toplamaya devam ediyor. Son olarak ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in eleştirdiği Aung San Suu Kyi, şimdi Uluslararası Af Örgütü’nden aldığı ödülü iade etmek zorunda.

Aung San Suu Kyi’yi “bir zamanlar savunduğu değerlere utanç verici biçimde ihanet etmekle” suçlayan Af Örgütü, verdiği prestijli insan hakları ödülünü geri çektiğini açıkladı.

Açıklamada, dokuz yıl önce layık görüldüğü “vicdan elçiliği” konumunu kaybeden Aung San Suu Kyi’nin, Rohingya Müslümanları’na yapılan zulme tepkisiz kalarak, “artık umudun ve insan hakları savunuculuğunun sembolü olmaktan çıktığı” belirtildi.

2009 yılında ev hapsinde bulunan Aung San Suu Kyi, “barış ve demokrasi savunuculuğu”ndaki rolü nedeniyle bu ödüle değer görülmüştü.

Geçtiğimiz Mart ayında da ABD’deki Holokost Müzesi, Aung San Suu Kyi’ye verdiği ödülü hükümsüz kıldığını ilan etmişti.

Myanmar ordusunun 2017 yazından bu yana ülkedeki azınlıklardan biri olan Rohingya Müslümanları’na uyguladığı katliam ve sistematik cinsel saldırılar sonucu, 700 bini aşkın insan Bangladeş’e sığındı.

Myanmar’da yaşanan katliam, Kanada Temsilciler Meclisi tarafından Eylül ayında “soykırım” olarak tanındı. Birleşmiş Milletler (BM) de Myanmar ordusunu “soykırım niyetiyle hareket etmekle” suçlamış, Aung San Suu Kyi’nin bu olaylar karşısında “tam bir inkâr” içinde olduğunu belirtmişti.

Aung San Suu Kyi, Arakan’da katledilen Rohingya Müslümanları’yla ilgili haber yapan iki Reuters muhabirine verilen yedi yıl hapis cezasını da savunmuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çarşamba günü Singapur’da biraraya geldiği Aung San Suu Kyi’yi Rohingya krizi nedeniyle eleştirmişti.

Myanmar’daki askerî diktatörlüğe muhalif olduğu için “siyasi suçlu” olarak 15 yılını ev hapsinde geçiren Aung San Suu Kyi, “uluslararası bir insan hakları ikonu”na dönüşerek Güney Afrika lideri Nelson Mandela’yla kıyaslanmış, 1991’de ise Nobel Barış Ödülü’nü hak kazanmıştı.

Genel - Güncel

En Başa Git