Apple raporu: Türkiye 87 cihazla ilgili bilgi istedi, yüzde 53 yanıt aldı

Dünyanın Öteki Gündemi

Apple raporu: Türkiye 87 cihazla ilgili bilgi istedi, yüzde 53 yanıt aldı

Apple, 20 Aralık’ta, geçtiğimiz günlerde Twitter’ın yayınladığına benzer bir “şeffaflık raporu” yayınladı. Rapora göre, Türkiye, 87 Apple cihazla ilgili olarak şirketten 60 kez bilgi talebinde bulundu, yüzde 53 oranında yanıt aldı.

Hükümetlerin kullanıcılara ilişkin taleplerine ilişkin raporda, 26,160 cihazla ilgili 13,704 bilgi isteyen Almanya ilk sırada yer alırken, 14,911 cihazla ilgili 4,570 bilgi talebiyle ABD ikinci oldu.

Almanya’dan gelen taleplerin çoğunun çalıntı cihaz soruşturmalarıyla bağlantılı olduğu, ABD’den gelenlerin ise kredi kartı ve iTunes hediye kartı dolandırıcılığı kapsamında olduğu belirtildi.

Rapora göre, ABD hükümetinin istediği Apple cihaz bilgilerinin yüzde 81’i gönderildi. Almanya’nın taleplerine ise Apple, yüzde 77 oranında yanıt verdi.

Apple’ın raporu, tüm dünyada hükümetlerin bilgi taleplerindeki artışı ortaya koydu. Buna göre, 2018’in ilk yarısında Apple’a gelen toplam 163,823 cihaza dair 32,342 talep, geçen yılın son yarısına kıyasla yüzde 9 oranında bir artış anlamına geliyor.

Ayrıca kullanıcıların Apple’ın bulut servisi iCloud’da tutulan bilgilerine ait de 2018’in ilk altı ayında tüm dünya hükümetlerinden toplam 40,641 hesapla ilgili 4,177 bilgi talebi gönderildi. Bu da, bir önceki altı aylık döneme göre dört kat artışa denk geliyor.

Şirket, bu artışı, özellikle Çin’den gelen taleplerin fazlalığına bağlıyor.

Geçen hafta da Twitter, hükümetlerden kendilerine gönderilen bilgi talepleriyle ilgili “şeffaflık raporu” yayınlamıştı. Raporda, Türkiye’nin Ocak-Haziran ayları arasında 765 Twitter hesabıyla ilgili 445 istekte bulunduğunu, ancak Twitter’ın bunlara “yüzde 0” yanıt verdiği belirtilmişti. (Konuyla ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.)

ABD merkezli teknoloji şirketleri, hükümetlerden kullanıcılarla ilgili gönderilen bilgi taleplerini ve bunlara ne oranda yanıt verdiklerini ortaya koyan “şeffaflık raporları”nı periyodik olarak yayınlıyor.

Apple, ilk kez, raporun pdf formatı dışında internet kullanıcılarının kolaylıkla inceleyebileceği “arama özellikli” interaktif bir versiyonunu da yayınladı.

San Francisco merkezli dijital haklar örgütü Elektronik Sınır Vakfı (EFF), Apple’ın müşterileri karşısında şeffaflaşma adına attığı bu adımı olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git