ABD’de sınırı geçen kaçak göçmenleri alıkoyan milisler türedi

Dünyanın Öteki Gündemi

ABD’de sınırı geçen kaçak göçmenleri alıkoyan milisler türedi

ABD’nin güneyindeki Meksika sınır bölgesinde silahlı gruplar, sınırdan ülkelerine yasadışı giriş yapan göçmenleri “gözaltına altına” almaya başladı. Cumartesi günü bu gruplara yönelik tutuklamalar gerçekleşti.

ABD’nin New Mexico eyaletinde sınır devriyesinin görevini üstlenmeye kalkan gruplardan biri, “Birleşik Anayasal Vatanseverler” adı altında faaliyet gösteriyor.

Sosyal medyada yayılan bir videoda, grubun üyeleri, küçük çocukların da içinde bulunduğu kaçak göçmenlere toprak zemine oturmalarını emrederken görülüyor. Videoyu çeken kişinin “Hepsini topladık mı bilmiyorum ama bu çılgınlık. Ne diyeceğimi bilmiyorum, sadece bunun durması gerekiyor,” dediği duyuluyor.

Sosyal medya hesaplarında, bir haftada 200 göçmeni “tutukladıklarını” söyleyerek övünen grup, Gümrük ve Sınır Koruma polisleri gelene kadar kaçak göçmenleri yasadışı olarak tutuyor.

Orta Amerikalı göçmenleri alıkoyan silahlı gruba mensup 69 yaşındaki bir ABD’li, Cumartesi günü FBI tarafından tutuklandı. New Mexico Başsavcısı Hector Balderas, tutuklanan adamın çocuklar ve ailelere yaklaşmaması gereken tehlikeli bir kişi olduğunu açıkladı.

Balderas, “FBI’ın bugünkü tutuklaması, hukukun üstünlüğünün silahlı gruplara değil, eğitimli kolluk gücüne bırakılması gerektiğini gösterdi,” diye konuştu.

Federal yetkililerin Cuma günü yayınladığı uyarıda ise, silahlı sivillerin sınır güvenliğine müdahale etmekten kaçınması gerektiği belirtildi.

Genel - Güncel

En Başa Git