ABD’de intihar oranları, 50 yılın en yüksek seviyesinde

ABD hükümetinin yayınladığı yeni bir rapora göre, ülkedeki intihar oranı son 50 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkenin ortalama yaşam süresi ise ilk kez düşüşte.

2016’da 45 bin civarında olan intihar sayısının, geçen yıl 47 binin üzerine çıktığı belirlendi. İntiharların onda biri, “kasıtlı olarak aşırı doz uyuşturucu kullanımı”ndan kaynaklanıyor.

Aşırı doz uyuşturucu alımından kaynaklanan ölüm sayısı da 2017’de yükselişe geçerek 70 bini aştı. Artışın önceki yıla kıyasla yüzde 10 oranında olduğu belirtliliyor.

ABD’de toplam 2.8 milyon ölümün gerçekleştiği 2017 yılı, bugüne dek ülkede en fazla ölümün kayda geçtiği yıl oldu. Zira geçen yıl, bir önceki yıla kıyasla 70 bin ölüm daha yaşandı.

ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan araştırmaya göre, ABD’nin on yıllardır sürekli yükselen ortalama yaşam süresi, 2015’te ilk kez düşmeye başladı, 2016’da sabit kaldı ve geçen yıl tekrar düşüşe geçti.

CDC, bu değişimin en büyük sebebi olarak, ABD nüfusunun yaşlanmasından ziyade, daha genç yaş gruplarında artan ölüm oranlarını gösteriyor.

Geçtiğimiz yaz birkaç gün arayla intihar eden ünlü aşçı Anthony Bourdain ile modacı Kate Spade’in ardından yayınlanan başka bir rapor, ABD’de intihar oranlarının son 20 yıldır sürekli arttığını ortaya koymuştu.

İntihar sebepleri konusunda adlî kayıtlara bakıldığında, “ilişki problemleri”nin, yüzde 42’yle ilk sırada olduğu görülüyor.