2018’in en çok aranan sözcükleri: Adalet, Milliyetçilik, Panseksüel

Sözlükleriyle bilinen ABD’li yayınevi Merriam-Webster, 2018 yılında en çok aranan kelimenin “adalet” (justice) olduğunu açıkladı. En çok aranan diğer kelimeler arasında “milliyetçilik” ve “panseksüel” bulunuyor.

Yayınevine göre, site üzerinden “adalet”in anlamına bakanların sayısı, 2017 yılına kıyasla yüzde 74’lük bir artış gösterdi. Bu arayışın, ABD siyasi gündemine ilişkin haberlerle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Merriam-Webster, “adalet”i “yılın sözcüğü” seçmesinin nedenini açıklarken, ABD’de bu yıl yaşanan “ırksal adalet, sosyal adalet, ceza hukuku sistemi ve ekonomik adalet” konularının merkezindeki kavram olduğunu belirtti.

ABD basını ise, “adalet” sözcüğünün öne çıkmasıyla ilgili olarak, Başkan Donald Trump’ın seçilmesine Rusya’nın yardım ettiği iddiasına yönelik soruşturmaya vurgu yaptı.

Böylece “adalet”, Merriam-Webster’da 2017’nin en çok aranan sözcüğü “feminizm”in yerini almış oldu.

Bu yıl internet aramalarında popüler olan sözcüklerden bir diğeri, Trump’ın Houston’daki bir mitingde kendisini “milliyetçi” olarak tanımlamasının ardından yüzde 8,000 oranında yükselişe geçen “milliyetçilik” oldu.

Şarkıcı Janelle Monáe’nin bir röportajında kendisi için kullandığı “panseksüel” sözcüğü de internet aramalarında öne geçti. “Panseksüel”, cinsiyet veya cinsel kimliğinden bağımsız olarak karşısındaki insana duygusal ilgi gösterebilen kişiler için kullanılıyor.

Öte yandan, Oxford Üniversitesi Yayınları’nın sözlüğü “zehirli” (toxic) kelimesini, Dictionary.com ise “yanlış bilgilendirme”yi (misinformation) 2018 için “yılın sözcüğü” ilan etti.